Wstęp

Do napisania tego artykułu zainspirowali mnie nasi klienci. Ci, którzy przychodzą do firmy Netgraf, bo firma X nie wykonała strony na czas lub nie potrafiła jej dokończyć, z powodu braku kontaktu itp. W przypadku zakupu rzeczy, której sami na co dzień używamy np. pralki. Znacznie prościej jest wybrać produkt lub usługę, ponieważ mamy wymagania oparte na własnych doświadczeniach. Wiemy jak coś działa, więc wiemy, na co zwrócić uwagę.

Niestety bardzo mało osób ma wiedzę na temat tego co jest ważne, aby strona internetowa była dobra i spełniała nasze oczekiwania, a co najważniejsze, oczekiwania naszych klientów. W tym artykule postaram się w prosty sposób opisać co jest ważne przy wyborze wykonawcy strony internetowej oraz dlaczego. Polecam zapoznać się z artykułami, które będą uzupełnieniem tej wiedzy i pomogą w bardziej świadomym wyborze.

Na co zazwyczaj klienci zwracają uwagę przy realizacji strony internetowej?

Praca ludzka

Wydaje mi się, że jest to kluczowy czynnik przy podejmowaniu decyzji większości klientów, a nie powinien. Na koszt strony internetowej składa się wiele czynników. Warto je poznać, to pozwoli Ci zdecydować świadomie, z czego zrezygnować, aby koszt strony był niższy. Warto jest również dowiedzieć się czego potrzebujemy i w jakiej jakości. Podstawą do dokładnej kalkulacji są dobrze opisane wymagania i potrzeby. Tylko wtedy firma będzie mogła przygotować szczegółową wycenę oraz uniknie nieprzewidzianych kosztów w przypadku zwiększenia zakresu prac w trakcie procesu tworzenia.

Czytaj teraz

Jakie czynniki zwiększają koszt wykonania?

 • Duża ilość projektów graficznych.
 • Więcej niż jeden projekt graficzny do akceptacji np. gdy chcemy otrzymać dwa lub trzy projekty z propozycją strony głównej naraz, do akceptacji.
 • Wykonanie rzeczy, które administrator może zrobić samodzielnie na stronie za pomocą CMS (panelu administracyjnego) np. dodać opisy produktów lub inne treści na stronę.
 • Dodatkowe niestandardowe modyfikacje CMS np. dodanie do formularza kontaktowego możliwości przesłania pliku.
 • Dodatkowe projekty graficzne, które nie są wymagane np. projekty graficzne RWD dla urządzeń mobilnych. Standardowo wygląd breakpointów w RWD robi sam koder, na etapie kodowania grafiki do RWD.

Co mogę zrobić, aby strona kosztowała mniej?

 • Samodzielnie dodać treści na stronie po jej wykonaniu. Tu jednak trzeba mieć świadomość, że firma, która zajmuje się takimi zleceniami. Wykona to zdecydowanie lepiej i przede wszystkim ładniej.
 • Dobrze przemyśleć stronę i niezbędne funkcje, które mają się na niej znajdować.

Przy zamawianiu strony internetowej powinniśmy zastanowić się nad tym, jaki mamy budżet do wydania i jakiej jakości oczekujemy oraz czy mamy czas na to, aby stronę uzupełnić o treść lub czy chcemy wszystko mieć gotowe.

Czas realizacji

Oczywiście każdy chce, aby czas realizacji był jak najkrótszy. Jest to zrozumiałe, ale należy również brać pod uwagę fakt, że aby otrzymać dobrą, odpowiednio przygotowaną stronę, firma, która będzie ją tworzyć, musi dysponować odpowiednią ilością czasu. Oprócz oczywistej zależności, jaką jest zakres prac, czas wykonania zależy od następujących czynników:

1. Ilość osób zaangażowanych i ilość etapów projektu.

Jednym zdaniem, im większy, bardziej złożony projekt - tym więcej pracy i koordynacji nad stroną pomiędzy działami i ludźmi wykonującymi poszczególne rzeczy.

2. Ilość zleceń, które agencja wykonuje obecnie.

To również dobrze świadczy o firmie, ponieważ duża ilość zleceń świadczy o dobrej kondycji firmy oraz jej popularności. Naturalne jest, że najpierw trzeba dokończyć rozpoczęte projekty, a dopiero później rozpocząć kolejne.

3. Czas przekazania materiałów.

Im wcześniej dostajemy wszystkie potrzebne materiały, tym szybciej zajmujemy się stroną. Aby móc rozpocząć prace na jakąkolwiek stroną potrzebne są materiały, które posłużą do jej zaprojektowania. Do nich należą:

Na co warto zwrócić uwagę przy realizacji strony internetowej?

Oprócz dwóch jakże ważnych czynników omówionych powyżej chciałbym zwrócić uwagę na inne rzeczy, które są istotne z perspektywy późniejszej obsługi, procesu projektowania i ogólnej końcowej jakości strony.

Doświadczenie

Bardzo istotny czynnik. który ma kluczowe znaczenie w przypadku kiedy chcemy mieć pewność, że strona zostanie ukończona na czas oraz że wszelkie dobre praktyki i standardy w projektowaniu i tworzeniu stron zostaną spełnione przy budowie strony.

Firma Netgraf jest na rynku już od ponad 10 lat, przez ten okres wykonaliśmy wiele stron, serwisów, grafik, programów i innych rzeczy, a z każdej z nich wyciągnęliśmy cenne lekcje i wnioski. W trakcie prac zdarzało się, że napotykaliśmy różne problemy oraz popełnialiśmy błędy, które musieliśmy poprawić. Dzięki temu doświadczeniu nie powielamy ich teraz. Wpływa to bezpośrednio na jakość naszych usług. Tak zapewne jest w przypadku większości firm branży nowych technologii.

To, że firma istnieje już na rynku długo świadczy o tym, że przez ten czas utrzymywała się i radziła sobie dobrze. Prawdopodobieństwo, że nagle zniknie również maleje, a my jako klient nie zostaniemy z ręką w nocniku. Zawsze jest tak, że młode, nowe firmy, które wchodzą dopiero na rynek, oferują niższe ceny za swoje usługi z racji wchodzenia na nowy rynek bez doświadczenia i zasobów.

Realizacje - zobacz stronę skupu złomu!

Jeden z ważniejszych elementów, na które warto zwrócić uwagę. Pamiętaj jednak, że duże portfolio nie zawsze jest odzwierciedleniem jakości. My jako agencja umieszczamy w portfolio tylko te projekty, które naszym zdaniem najlepiej je wzbogacają i uzupełniają. Nie znajdziesz w nim wszystkich naszych stron, bo w przeciągu tych 10 lat byłoby ich zbyt dużo, przez co ciężko z nich byłoby coś wybrać. Wybraliśmy do portfolio te, z których szczególnie jesteśmy zadowoleni, a więc stawiamy na jakość, a nie na ilość.

O pojęciu jakości myślę tu o tym, czy nasze projekty graficzne Ci się podobają. To ważne, ponieważ każdy grafik ma swój styl, a i sama agencja też w pewnym sensie go nadaje. Jeżeli podobają Ci się prace danej firmy to oddawane projekty z większym prawdopodobieństwem trafią w Twój gust. Dzięki temu oszczędzisz swój i nasz czas przeznaczony np. na robienie poprawek, czy dodatkowych projektów graficznych.

Zwracaj uwagę na detale, bo to głównie one mówią o tym, jakiej jakości wykonywane są projekty i jak są oddawane. Przyjrzyj się drobnym elementom jak formularze, ikonki czy odstępy między elementami, czy w rozmieszczeniu elementów panuje ład i porządek.

To nic, że firma nie ma w portfolio realizacji z Twojej branży. Dobry grafik zaprojektuje dobrą stronę bez względu na to, czy będzie to strona sklepu z odzieżą czy zakładu pogrzebowego. Tu np. strona skupu złomu z naszego portfolio, która wygląda super (jak na skup złomu).

Oprogramowanie CMS do obsługi strony

Po oddaniu strony do użytku to Ty będziesz się męczył z jej administracją, a więc warto by było żeby panel administracyjny do edycji strony był prosty i funkcjonalny. Jeżeli firma sama w ofercie nie dała linku do dema swojego CMS-a, to poproś o niego lub o prezentację i zapoznaj się z nim.


Spisz na kartce wszystkie rzeczy, które są niezbędne na stronie, tj.:

Pamiętaj!

Sprawdź swoje oczekiwania z oprogramowaniem pamiętając również o ewentualnych rzeczach, których będziesz później potrzebować w przyszłości. Ponieważ wiele firm nie posiada własnego systemu CMS, nie posiada też możliwości dorabiania w nim nowych rzeczy, co może powodować, że nasza strona, zamiast się rozwijać wraz z firmą, szybko napotka barierę.

Obsługa po wykonaniu strony

Równie ważną rzeczą, bo przecież programy się psują, a my czasami możemy mieć z czymś problem, jest obsługa po wykonaniu realizacji. Ważne żeby nie zostać z tym wszystkim samemu, a duża liczba firm jednoosobowych, które robią strony, nie są w stanie nam tego zagwarantować. Przed podpisaniem umowy zapytajmy się o gwarancję i w jaki sposób przebiega jej realizacja np. ile czasu od momentu zgłoszenia problemu zostanie on poprawiony.

Podsumowanie

Chcąc posiadać profesjonalną stronę internetową musimy wybrać odpowiednią firmę do jej realizacji, aby być pewnym, że dobrze wybraliśmy powinniśmy posiadać następującą wiedzę:

 • Posiadać określone wymagania co do wykonania strony internetowej.
 • Wiedzieć, w jakim czasie chcemy, aby została wykonana. Z uwagą na to, iż wykonanie dobrej strony wymaga czasu i to nie tylko zależy od firmy podejmującej się jej realizacji.
 • Zwrócić uwagę na firmę i jej otoczenie, jeżeli jest taka możliwość, powinniśmy spotkać się osobiście.
 • Przejrzeć i ocenić portfolio oraz CMS oprogramowania.
 • Sprawdzić umowę i mieć pewność, że posiadamy na stronę gwarancję, że w razie problemów nie zostaniemy z nimi sami.
Netgraf
Opcjonalnie
Zamknij
Opcjonalnie